Grįžti atgal

Nomofobija – (ne)maloni priklausomybė. Sprendimas – Offline programa Vytautas Mineral SPA

2023-02-21  |  10-09

Nomofobija – (ne)maloni priklausomybė

Ne, tai ne kokia egzotinė liga, kuria galima apsikrėsti dar egzotiškesnėje šalyje, anaiptol – šis sutrikimas būdingas būtent išsivysčiusioms šalims. Nomofobija (no phone phobia) – priklausomybė išmaniesiems telefonams, pasireiškianti panikos priepuoliu, kai telefonu naudotis negalima: esant šiam sutrikimui ir neturint telefono, padažnėja pulsas, ima svaigti galva, pila prakaitas, pykina ir ima trūkti oro. Paradoksalu – technologijos, kurių atsiradimas turėjo gyvenimą palengvinti, iš tikrųjų neleidžia mums pilnavertiškai jo gyventi. 

Serga 8 iš 10

Pasaulinė statistika liūdna: vidutiniškai kiekvienas savo išmanųjį telefoną tikriname 63 kartus per dieną (lyginant su 2018 m., šis skaičius padidėjo 16 kartų), 86 proc. savo telefonus tikrina net tuo metu, kai laiką leidžia su draugais ar šeima (2018 m. – 85 proc.), 87 proc. žmonių naršo telefone valandą prieš miegą (2018 m. – 80 proc.), o 69 proc. telefoną čiumpa per pirmas 5 minutes nuo pabudimo (2018 m. – 64 proc.). 

Statistika rodo, kad šioje srityje nepralenkiami brazilai – jie vidutiniškai telefone naršydami praleidžia daugiau nei 5 val. per dieną. Toliau rikiuojasi: Kinija, JAV, Italija, Ispanija, Pietų Korėja, Kanada, Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Prancūzija. 

Ir naršydami nuveikiame ne kažin ką svarbaus: vidutiniškai per dieną telefone praleidžiame 2 val. 51 min., iš jų 1 val. 16 min. – socialiniuose tinkluose, kuriuose naujos informacijos aptinkame ne kiekvienu prisijungimu, tačiau bandome beveik kas 6 minutes per dieną. Kodėl?

Norime būti apdovanoti

Tokį fenomeną paaiškina biheviorizmo psichologijoje vartojamas terminas operantinis sąlygojimas – kai būtybė veikia aplinką ir patiria savo veiksmų pasekmes. Norėdamas tai pagrįsti, šios psichologijos krypties mokslininkas B. F. Skineris (Burrhus Frederic Skinner) atliko eksperimentą: į dėžę su įmontuotu paspaudimui jautriu pedalu patalpino žiurkę, kuri, bet kada išalkusi, galėjo gauti maisto – tereikėjo paspausti pedalą. Išsiaiškinusi šią sąlygą, išalkusi žiurkė pasukdavo prie jo neveikiama jokių išorės stimulų. Mokslininkas teigė, kad šį elgesio pasikeitimą nulėmė paskatinimas – gaunamas malonumas. Taip buvo išvestas Naudos dėsnis, kuris skelbia, kad elgesys tampa sisteminis, kai susiduriama su maloniomis jo pasekmėmis.

Tai galima pritaikyti ir naršymui telefone: jeigu tai, ką darome, mums teikia pasitenkinimo ir leidžia gerai jaustis, norime tai daryti vis dažniau. Atsitiktiniai, nereguliarūs paskatinimai (žinutė socialiniuose tinkluose ar sudominusi nuotrauka) yra pagrindinis veiksnys, nulemiantis mūsų priklausomybę nuo technologijų – šio malonaus „siurprizo“ paieška ir skatina mus nuolatos baksnoti į telefono ar planšetės ekraną.

Ar esu priklausomas nuo telefono?

Pirmiausia priklausomybę, kaip ir bet kurį sutrikimą, reikia identifikuoti – tam gali padėti keli paprasti ir sąžiningi atsakymai sau į žemiau esančius klausimus.

  • Ar mane kankina nerimas, kai telefonas yra netoliese ir negaliu jo patikrinti?
  • Ar jaučiu poreikį socialiniuose tinkluose pranešti apie kiekvieną savo dienos įvykį ar publikuoti asmenukę?
  • Ar būdamas vienas/a viešumoje jaučiuosi nejaukiai ir nuo to „gelbėjuosi“ naršydamas/a telefone?
  • Ar jaučiuosi įvertintas/a tik tada, kai mano įrašas socialiniuose tinkluose sulaukia daug dėmesio?
  • Ar negaliu užmigti, prieš miegą nepanaršęs/iusi telefone?
  • Ar negaliu susikaupti darbe dėl koncentracijos trūkumo, nes nuolat tikrinu telefoną?
  • Ar tikrinu telefoną bet kokiai progai pasitaikius – vonioje, tualete ar net bendraudamas su žmonėmis?
  • Ar jaučiu baimę, kad praleidau kažką svarbaus?

Statistika rodo, kad net 58 proc. žmonių bandė atsikratyti priklausomybės telefonui ir sumažinti jo naudojimą, tačiau tik 41 proc. mano, kad tai pavyko. Nes gyvenant technologijų ir nuolatinės skubos bei visko žinojimo amžiuje sumažinti technologijų vartojimą sunku – čia kaip alkoholikui dirbti bare ir būti nuolat gundomam išgerti.

Kaip nuo šios priklausomybės išsigydyti?

Žinoma, pirmas žingsnis – įvardinti šią priklausomybę, antras – bandyti ją sumažinti. Ir tam nereikia užsidaryti į gąsdinančią reabilitacijos kliniką ar užblokuoti telefono. Birštone įsikūrusių aktyviųjų  mineralų namų „Vytautas Mineral SPA“ specialistai identifikavo šią išmanios visuomenės bėdą ir pasiūlė sąlyginai neskausmingą būdą reabilituotis – OFFLINE iššūkį. Viskas, ko reikia, tai atvykti į viešbutį, kelioms dienoms palikti išmanųjį telefoną viešbučio administracijos seife (todėl tik sąlyginai neskausmingas būdas) ir mėgautis procedūromis  bei poilsiu be technologijų. 

„Šiuolaikinis pasaulis neatsiejamas nuo nuolatinio skubėjimo bei buvimo „ant ryšio“, tad natūralu, kad nuolatos esame įsitempę, mus kankina stresas ir nerimas, kad praleidome kažką svarbaus.  Modernios technologijos mums leidžia būti pasiekiamiems 24 val. per parą, tačiau tuo pačiu įkalina – atsipalaiduoti ir paleisti telefono iš rankų negalime ne tik būdami vieni, tačiau ir bendraudami su artimais žmonėmis. Tai sekina mūsų vidinę „bateriją“ ir neretai priveda prie chroniško pervargimo ar tarpasmeninių ryšių susilpnėjimo – juk beveik niekada neišjungiame savo mobilaus ryšio priemonių, o kartais net užmiegame su telefonu rankose. Prisipažinkime, kad dažnai pagalvojame apie pokyčius, norą būti „be ryšio“ bent dieną, tačiau pritrūksta motyvacijos ar drąsos žengti šį žingsnį, todėl sugalvojome šią programą, kurios metu kelias dienas mūsų viešbučio svečiai būtų nuolat užimti, tačiau ne telefonu“,  – sako „Vytautas Mineral SPA“ rinkodaros vadovė Eglė Preikšaitytė. 

Kas vyksta OFFLINE metu?

OFFLINE programa prasideda tik įžengus pro viešbučio duris, mat telefoną privaloma palikti administracijos seife iki pat viešnagės pabaigos. Žinoma, esant skubiam bei neatidėliotinam reikalui, suteikiama galimybė paskambinti, tačiau už kiekvieną kartą, kai naudojamasi telefonu, išbraukiama viena procedūra iš programos sąrašo, o joje numatyta tikrai nemažai veiklų, kad laiko galvoti apie telefoną ir socialinius tinklus neliktų – nuo įvairių masažų, mankštų salėje ir baseine ar pirčių malonumų, iki poilsio „kosminėje“ bibliotekoje ar specialiame atsipalaidavimo kambaryje su puodeliu arbatos. Be to, OFFLINE iššūkių dalyvių laukia ne tik nauja patirtis – pusryčiai ir vakarienės be telefono, tačiau ir kelios mineralais pripildytos SPA procedūros dovanų.

„Kadangi norime savo svečių dėmesį atitraukti nuo telefono ir socialinių tinklų, rekomenduojame šią programą rinktis su šeima, kad būtų galima praleisti daugiau kokybiško laiko drauge. Šeimoms esame numatę įvairiausių pramogų, o tėvams – galimybę vaikus palikti su aukle ir dviese ištrūkti pasimėgauti SPA procedūromis ar tiesiog pabūti pirčių ir baseinų zonoje. Vaikai taip pat viešnagės metu „pailsės“ nuo telefonų ir planšečių, nes jiems pritaikytas baseinas, įrengtas vaikų kambarys, bibliotekoje yra vaikiškų knygų, turime dviračių, paspirtukų, lauko žaidimų aikštelę, o rugsėjį pristatysime ir  išskirtinį „Vaikų SPA“ meniu. Tokia detoksikacija reikalinga visiems, nes nuo telefono esame priklausomi visomis formomis, ne tik naršymu internete: telefone įdiegtas žadintuvas, kalendorius, orų prognozės – net apsirengti nebegalime be telefono, todėl darome viską, kad šios kelios dienos OFFLINE iššūkio metu taptų impulsu pamažu mažinti šią priklausomybę“, – sako „Vytautas mineral SPA“ rinkodaros vadovė E. Preikšaitytė.   


Projektas „Offline“ – socialinė viešbučio „Vytautas mineral SPA“ iniciatyva, kurios tikslas atvykstantiems į viešbutį svečiams suteikti kokybišką poilsį, leidžiantį pabūti su savimi, savo mintimis, artimaisiais ir nors trumpam palikti mobiliąsias ryšio priemones. Išdrįsusiems priimti šį iššūkį, suteikiamas paskatinimas – kelios SPA procedūros dovanų: autorinė „Vytautas Mineral SPA Flow“ terapija, jūrinio kalcio bei magnio įvyniojimas ir kūno šveitimas su jūros druska. 


Statistikos šaltiniai: 

https://www.hotjar.com/ – our survey 4,328 respondents (USA/)

https://trends.google.com/trends/?geo=US

https://infographic.statista.com/normal/chartoftheday_12403_smartphone_addiction_n.jpg

https://www.statista.com/chart/9539/smartphone-addiction-tightens-its-global-grip/

https://www.statista.com/chart/3666/frequency-of-smartphone-usage/

https://www.comscore.com/Insights/Blog/Mobile-Matures-as-the-Cross-Platform-Era-Emerges

https://www.emarketer.com/corporate/coverage/be-prepared-mobile


Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Privatumo politika.
Sutinku